EngRus

Prima Vistal saab kohtuda mütoloogilise realisti Olga Tokarczukiga

Olga TokarczukOlga Tokarczuki on üks tuntumaid Poola nüüdiskirjanikke, keda hindavad kõrgelt nii kirjanduskriitikud kui ka lugejad. Juba 9 mail avaneb lugejatele võimalus Tartu kirjandusfestivalil Prima Vista kohtuda autoriga isiklikult.

Kriitikud on Tokarczuki proosat tõstnud kordi esile ja iseloomustanud sõnapaariga “mütoloogiline realism”. Kirjaniku kirjutamisstiil on lihtne ja ilustamata, kus ebareaalsed juhtumised muutuvad tõelisteks ning minevik kohtub olevikuga. Tokarczuki lood voolavad loomulikus tempos põimides omavahel inimeste lootused, töömured ning absurdse maailma, millega tuleb meist igaühel kohaneda.

Tokarczuki teoseid on kriitikud pärjanud peaaegu kõigi tähtsamate Poola kirjandusauhindadega. Lisaks kriitikute heakskiidule on kirjaniku raamatud lugejate hulgas äärmiselt populaarsed. Kindlasti on ta Poola nüüdisautoritest üks tõlgitumaid, näiteks “Algus ja teised ajad” on tõlgitud 24 keelde.


Eesti keelde on tõlgitud valik tema lühiproosat – “Maailma kõige inetum naisterahvas” (LR 2005) ning kaks romaani: “Algus ja teised ajad” (2012) ja “Päeva maja, öö maja” (2013). Mõlemad romaanid kasutavad rahvapärimusi ja kristlikke legende ning on kaleidoskoopilised, paljude tegevusliinidega. “Algus” jutustab ühe Poola küla lugu läbi XX sajandi, lisaks külaelanikele, mõisahärrale ja kirikuõpetajale näeme siin asju ja aja kulgemist ka Jumala, pulstunud karvaga lita Pupe, kohviveski, seeneniidistiku, Jeszkotle Jumalaema pühapildi ja metsas elava Paha Inimese vaatepunktist. “Päeva maja, öö maja” on veelgi laiahaardelisem, tegevusaegadeks on XIV, XVI ja XX sajand.


Käesoleval sajandil on kirjaniku sulest ilmunud kolm romaani: “Viimased lood” (Ostatnie historie, 2004), “Rändajad” (Bieguni, 2007) ja “Künna oma adraga läbi surnute kontide” (Prowadź swój pług przez kości umarłych, 2009). Tokarczuki teostes on palju selliseid asju, mida oleme harjunud pidama üleloomulikuks.

Olga Tokarczuk sündis 1962. aastal Poolas. Ta õppis Varssavi ülikoolis aastatel 1980 - 1985 psühholoogiat ning enne täielikku pühendumist kirjandusele töötaski ta mõnda aega selles valdkonnas.


Olga Tokarczukiga saab kohtuda kirjandusfestivalil Prima Vista 9. mail kell 17 Tartu Linnaramatukogu saalis. Temaga vestleb tõlkija Hendrik Lindepuu. Esitletakse Tokarczuki romaani "Päeva maja, öö maja" eestikeelset tõlget. Katkendeid raamatust loeb Marius Peterson. 10. mail kell 17.00 esineb Olga Tokarczuk Tallinna Keskraamatukogu rõdusaalis.

Olga Tokarczuki külaskäiku Eestisse toetab Poola Vabariigi Suursaatkond Eestis.


Rohkem infot:
Linda Jahilo
Prima Vista korraldustoimkond
E-post: linda.jahilo@luts.ee

e-Stonia kodulehekülgede disain ja programmeerimine